Yeni AEOON COMPACT Serisi Görücüye Çıktı! Çift Palet ve Yüksek Üretim!

8-11 Mart 2016 tarihleri arasında Amsterdam, Hollanda’da düzenlenen FESPA dijital baskı makinaları fuarında AEOON, Avusturya üretimi olan yeni COMPACT serisi dijital baskı makinası ilk defa sergilendi. COMPACT serisi bir üst modeli olan KYO serisi’nden sonra endüstriyal düzeydepiyasadaki en hızlı üretim kapasitesine sahip dijital tişört baskı makinasıdır. AEOON, COMPACT serisi dijital baskı makinası ile direkt kumaş üstüne baskı beyaz zeminlerde saatte 950 adete kadar çıkabilmektedir. Ayrıca, tüm Aeoon dijital baskı makinaları baskı kafası sayısı ve palet büyüklükleri olarak kişiselleştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Dolayısı ile endüstriyal seviyede yüksek üretim ihtiyacınızı en profesyonel şekilde gidermektedir.
 
COMPACT 4 dijital tişört baskı makinasında 4 baskı kafası bulunmaktadır, fakat dilediğiniz zaman 4 baskı kafası daha ilave ederek toplam 8 baskı kafası olacak şekilde kullanabilirsiniz. Dijital tişört baskı makinası C + M + Y + K olarak 4 baskı kafası kurulumuyla kullanıldığında beyaz zemin üzerine A4 büyüklüğündeki desenlerinizi saatte 800 adet üretme kapasitesine sahiptir. Beyaz baskı kafanız olmayacağından koyu zeminlere baskı yapamayacaksınız.
 
COMPACT 8 dijital tişört baskı makinasında 8 baskı kafası bulunmaktadır. “C + M + Y + K + 4 Beyaz” 8 baskı kafası kurulumuyla kullanıldığında koyu zemin üzerine A4 büyüklüğündeki desenlerinizi saatte 150 adet ve beyaz zeminlerde ise saatte 650 adet üretime kapasitesine sahiptir. COMPACT 8 dijital tişört baskı makinası “CMYK + CMYK” 8 baskı kafası kurulumuyla kullanıldığında beyaz zemin üzerine A4 büyüklüğündeki desenlerinizi saatte 950 adet üretme kapasitesine sahiptir ve bu kurulumda beyaz baskı kafası kullanılmayacağından koyu zemin üzerine baskı yapılmamaktadır.
 
Direkt Kumaş Üzerine Dijital Baskı Nedir? Nasıl Yapılır?
 
Kumaş üzerine direkt “Direct To Garment” olarak uygulanan dijital baskı; 2000’li yıllarda Türkiye’de kullanılmaya başlanılmış ve zaman ile yaygınlaşmış yeni nesil bir baskı çeşitidir. Dijital baskı makinaları çeşitli grafik yazılımlarında (Photoshop, Illustrator vb.) hazırlanan görselleri; 4 ana renk “C+M+Y+K, Cyan+Magenta+Yellow+Black, Camgöbeği+Galibarda+Sarı+Siyah” kullanarak çeşitli zeminler üzerine (pamuk, polyester, keten, yün, ipek, kot, deri vb.) 16 milyon renk olabilecek şekilde aktarmaktadır.
 
Türkiye ve Dünya’da en çok kullanılan klasik serigrafi/emprime baskı “Screen Printing” tekniği ile kıyaslandığında; emülsiyon çekme, film desen ayarları, kalıp hazırlama, pozlama ve yıkama gibi baskıya ön hazırlık işlemleri dijital baskıda söz konudu değildir. Ayrıca dijital makinalar serigrafi makinaları kadar yer kaplamamakla birlikte çevre kirliliğide bir o kadar azdır. Özellikle kullanılan boyaların yüzde yüz organik olması (Su bazlı AEOON DuPont boyaları OEKO-TEX ve GOTS sertifikalarına sahiptir) desenlerin renk sınırlaması olmaması ve yüksek çözünürlük imkanı dijital baskı’nın tercih edilme sebeplerinden bazılarıdır. Zaman, yer ve iş gücünden kazanç özellikle ön hazırlık maliyetlerini ortadan kaldırılması ve uzun vadede dijital baskının serigrafi baskıya kıyasla daha ekonomik kalması önemli farkların arasındadır. Dijital baskı günümüzde yüksek üretim ve sparişler için kullanıldığı gibi kişiye özel tasarımlar, e-ticaret tişört siteleri gibi alanlarda büyük imkanlar yaratmaktadır.
 
Dijital baskı kalitesinin yüksek olması için mutlaka ileri seviyede grafik yazılımı kullanmak, dijital makinaların işleyişini öğrenmek ve dijital baskı tekniğini anlamak gerekmektedir. Dijital baskı öncelikle bilgisayar ortamında desenlerin grafik yazılımlarında doğru hazırlanması ile başlamaktadır. Makinaların kullanım eğitimi, boya, solüsyon, parça tedariği ve servis tarafımızdan sağlanmakla birlikte 1 haftalık süreçte makinanın tüm özellikleri kullanılarak tam zamanlı üretim yapılacak seviyeye gelinebilmektedir. AEOON dijital baskı makinaları dünyadaki en hızlı üretim kapasitesine sahip dijital baskı makinalarıdır ve 2 tişört baskısını 25 saniyede bitirecek kapasiteye sahiptir. Dijital baskıda genellikle koyu zeminlerde kumaş üzerine ön baskı solüsyonu “Pre-Treatment” püskürtülerek renklerin daha canlı sonuçlar vermesi sağlanmaktadır. Ayrıca, koyu zemin üzerine baskı yapılırken mutlaka öncelikle zemin olarak beyaz basılmakta, daha sonra desen üzerine bastırılmaktadır. Dolayısı ile, koyu zeminlerin baskısı beyaz zeminlere göre daha uzun ve daha maliyetli olmaktadır. Baskı tamamlandığında ise tişörtler kurutucuya yerleştirilerek sıcak hava veya elektrik kullanılarak boyalarının kuruması sağlanmaktadır.
 
Dijital tişört baskı makinalarının fiyatları ortalama 15.000 dolardan başlayarak 400.000 dolara kadar yükselebilmektedir. Dijital tişört baskı makinalarının fiyatlarını öncelikle verdiği baskı sonuçları, üretim hızı, makinanın servis ihtiyaç süresi, dayanıklılığı, kullanılan teknolojinin kalitesi ve en önemlisi kullanılan baskı kafalarının markası ve sürekliliği etkilemektedir. Uygun fiyatlı makinalar genellikle birçok anlamda yetersiz kalabildiği gibi uzun vadede süreklilik problemleri yaşanabilmektedir, dolayısı ile endüstriyel düzeyde tercih edilen makinalar yukarıda bahsedilen tüm alanlarda üstünlük sağlamaktadır.
 
İZ MÜMESSİLLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ
www.ink.com.tr