Dünyanın En Hızlı Dijital Baskı Makinası! Dakikada 3 Tişört!

8-11 Mart 2016 tarihleri arasında Amsterdam, Hollanda’da düzeninlenen FESPA dijital baskı makinaları fuarında AEOON, Avusturya üretimi olan KYO serisi dijital baskı makinası sergilendi. 8 Beyaz ve 4 Renkli “C+M+Y+K” toplam 12 baskı kafası bulunduran KYO 12 dünyadaki en hızlı üretim yapan dijital baskı makinası ünvanına sahiptir. Videoda 50 x 70 CM’lik 3 palet ve büyük ebatlı desenler kullanılarak 2 adet siyah ve 1 adet beyaz tişört baskısını 1 dakika 16 saniyede tamamlamaktadır. Siyah ve koyu zeminler üzerine yapılan baskılar öncelikle beyaz arka plan baskısı yapılmak zorunda olduğundan her zaman daha zordur ve fazla zaman harcar. Piyasadaki diğer tüm makinalar ile kıyaslandığında; AEOON dijital makinaları her zaman üretimi yarı zamanda (2 kat daha hızlı olarak) tamamlamaktadır.
 
AEOON, Avusturya üretimi olan KYO serisi endüstriyel düzeyde piyasadaki en hızlı üretim kapasitesine sahip dijital tişört baskı makinasıdır. Aeoon, Kyo serisi dijital baskı makinası ile direkt kumaş üstüne baskı açık zeminlerde saatte 1280 adete kadar çıkabilmektedir. Ayrıca, tüm Aeoon dijital baskı makinaları baskı kafası sayısı ve palet büyüklükleri olarak kişiselleştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Dolayısı ile endüstriyal seviyede yüksek üretim ihtiyacınızı en profesyonel şekilde gidermektedir.
 
KYO 12 “CMYK + 8 Beyaz” 12 baskı kafası kurulumuyla kullanıldığında koyu zemin üzerine A4 büyüklüğündeki desenlerinizi saatte 510 adet ve beyaz zeminlere ise saatte 800 adet üretme kapasitesine sahiptir. “CMYK + CMYK + 4 Beyaz” 12 baskı kafası kurulumuyla kullanıldığında koyu zemin üzerine A4 büyüklüğündeki desenlerinizi saatte 350 adet ve beyaz zeminlere ise saatte 1280 adet üretme kapasitesine sahiptir.
 
Direkt Kumaş Üzerine Dijital Baskı Nedir? Nasıl Yapılır?
 
Kumaş üzerine direkt “Direct To Garment” olarak uygulanan dijital baskı; 2000’li yıllarda Türkiye’de kullanılmaya başlanılmış ve zaman ile yaygınlaşmış yeni nesil bir baskı çeşitidir. Dijital baskı makinaları çeşitli grafik yazılımlarında (Photoshop, Illustrator vb.) hazırlanan görselleri; 4 ana renk “C+M+Y+K, Cyan+Magenta+Yellow+Black, Camgöbeği+Galibarda+Sarı+Siyah” kullanarak çeşitli zeminler üzerine (pamuk, polyester, keten, yün, ipek, kot, deri vb.) 16 milyon renk olabilecek şekilde aktarmaktadır.
 
Türkiye ve Dünya’da en çok kullanılan klasik serigrafi/emprime baskı “Screen Printing” tekniği ile kıyaslandığında; emülsiyon çekme, film desen ayarları, kalıp hazırlama, pozlama ve yıkama gibi baskıya ön hazırlık işlemleri dijital baskıda söz konudu değildir. Ayrıca dijital makinalar serigrafi makinaları kadar yer kaplamamakla birlikte çevre kirliliğide bir o kadar azdır. Özellikle kullanılan boyaların yüzde yüz organik olması (Su bazlı AEOON DuPont boyaları OEKO-TEX ve GOTS sertifikalarına sahiptir) desenlerin renk sınırlaması olmaması ve yüksek çözünürlük imkanı dijital baskı’nın tercih edilme sebeplerinden bazılarıdır. Zaman, yer ve iş gücünden kazanç özellikle ön hazırlık maliyetlerini ortadan kaldırılması ve uzun vadede dijital baskının serigrafi baskıya kıyasla daha ekonomik kalması önemli farkların arasındadır. Dijital baskı günümüzde yüksek üretim ve sparişler için kullanıldığı gibi kişiye özel tasarımlar, e-ticaret tişört siteleri gibi alanlarda büyük imkanlar yaratmaktadır.
 
Dijital baskı kalitesinin yüksek olması için mutlaka ileri seviyede grafik yazılımı kullanmak, dijital makinaların işleyişini öğrenmek ve dijital baskı tekniğini anlamak gerekmektedir. Dijital baskı öncelikle bilgisayar ortamında desenlerin grafik yazılımlarında doğru hazırlanması ile başlamaktadır. Makinaların kullanım eğitimi, boya, solüsyon, parça tedariği ve servis tarafımızdan sağlanmakla birlikte 1 haftalık süreçte makinanın tüm özellikleri kullanılarak tam zamanlı üretim yapılacak seviyeye gelinebilmektedir. AEOON dijital baskı makinaları dünyadaki en hızlı üretim kapasitesine sahip dijital baskı makinalarıdır ve 2 tişört baskısını 25 saniyede bitirecek kapasiteye sahiptir. Dijital baskıda genellikle koyu zeminlerde kumaş üzerine ön baskı solüsyonu “Pre-Treatment” püskürtülerek renklerin daha canlı sonuçlar vermesi sağlanmaktadır. Ayrıca, koyu zemin üzerine baskı yapılırken mutlaka öncelikle zemin olarak beyaz basılmakta, daha sonra desen üzerine bastırılmaktadır. Dolayısı ile, koyu zeminlerin baskısı beyaz zeminlere göre daha uzun ve daha maliyetli olmaktadır. Baskı tamamlandığında ise tişörtler kurutucuya yerleştirilerek sıcak hava veya elektrik kullanılarak boyalarının kuruması sağlanmaktadır.
 
Dijital tişört baskı makinalarının fiyatları ortalama 15.000 dolardan başlayarak 400.000 dolara kadar yükselebilmektedir. Dijital tişört baskı makinalarının fiyatlarını öncelikle verdiği baskı sonuçları, üretim hızı, makinanın servis ihtiyaç süresi, dayanıklılığı, kullanılan teknolojinin kalitesi ve en önemlisi kullanılan baskı kafalarının markası ve sürekliliği etkilemektedir. Uygun fiyatlı makinalar genellikle birçok anlamda yetersiz kalabildiği gibi uzun vadede süreklilik problemleri yaşanabilmektedir, dolayısı ile endüstriyel düzeyde tercih edilen makinalar yukarıda bahsedilen tüm alanlarda üstünlük sağlamaktadır.
 
İZ MÜMESSİLLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ
www.ink.com.tr