M&R Dijital Tişört Baskı Makinası | M-LINK Serisi Tanıtım Videosu

M&R, Amerika üretimi olan M-LINK ve M-LINK X dijital baskı makinaları direkt kumaş üzerine baskı alanına giriş yapmak isteyen baskıcılar için giriş seviyesindeki en profesyonel dijital tişört baskı makinalarıdır. M-LINK serisi dijital tişört baskı makinaları M&R üretim teknolojisi ve işçiliği ile üretim hızı, sağlam yapısı ve baskı kalitesi ön planda tutularak üretilmektedir. Yeni nesil Servo motoru ve pozisyonlama teknolojisi “Absolute Position Technology” ile piyasadaki diğer uygun fiyatlı dijital t-shirt baskı makinalarına göre hizalama istikrarı ve servis ihtiyaç azlığı olarak fark yaratmaktadır.

Görüş olarak aynı kasaya sahip olan M-LINK ve M-LINK X 4 adet renkli “C+M+Y+K” ve 2 adet Beyaz baskı kafasına sahiptir, fakat iki model arasında kullanılan baskı kafaları hız olarak farklılıklar göstermektedir;
M-LINK dijital tişört baskı makinası 36 x 48 cm maksimum baskı alanı ile büyük desenlerde saatte 60 adet beyaz tişört üzeri baskı ve 20 adet koyu tişört üzeri baskı kapasitesine sahiptir.
M-LINK X dijital tişört baskı makinası 36 x 48 cm maksimum baskı alanı ile büyük desenlerde saatte 120 adet beyaz tişört üzeri baskı ve 60 adet koyu tişört üzeri baskı kapasitesine sahiptir.

Direkt Kumaş Üzerine Dijital Baskı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kumaş üzerine direkt “Direct To Garment” olarak uygulanan dijital baskı; 2000’li yıllarda Türkiye’de kullanılmaya başlanılmış ve zaman ile yaygınlaşmış yeni nesil bir baskı çeşitidir. Dijital baskı makinaları çeşitli grafik yazılımlarında (Photoshop, Illustrator vb.) hazırlanan görselleri; 4 ana renk “C+M+Y+K, Cyan+Magenta+Yellow+Black, Camgöbeği+Galibarda+Sarı+Siyah” kullanarak çeşitli zeminler üzerine (pamuk, polyester, keten, yün, ipek, kot, deri vb.) 16 milyon renk olabilecek şekilde aktarmaktadır.

Türkiye ve Dünya’da en çok kullanılan klasik serigrafi/emprime baskı “Screen Printing” tekniği ile kıyaslandığında; emülsiyon çekme, film desen ayarları, kalıp hazırlama, pozlama ve yıkama gibi baskıya ön hazırlık işlemleri dijital baskıda söz konudu değildir. Ayrıca dijital makinalar serigrafi makinaları kadar yer kaplamamakla birlikte çevre kirliliğide bir o kadar azdır. Özellikle kullanılan boyaların yüzde yüz organik olması (Su bazlı AEOON DuPont boyaları OEKO-TEX ve GOTS sertifikalarına sahiptir) desenlerin renk sınırlaması olmaması ve yüksek çözünürlük imkanı dijital baskı’nın tercih edilme sebeplerinden bazılarıdır. Zaman, yer ve iş gücünden kazanç özellikle ön hazırlık maliyetlerini ortadan kaldırılması ve uzun vadede dijital baskının serigrafi baskıya kıyasla daha ekonomik kalması önemli farkların arasındadır. Dijital baskı günümüzde yüksek üretim ve sparişler için kullanıldığı gibi kişiye özel tasarımlar, e-ticaret tişört siteleri gibi alanlarda büyük imkanlar yaratmaktadır.

Dijital baskı kalitesinin yüksek olması için mutlaka ileri seviyede grafik yazılımı kullanmak, dijital makinaların işleyişini öğrenmek ve dijital baskı tekniğini anlamak gerekmektedir. Dijital baskı öncelikle bilgisayar ortamında desenlerin grafik yazılımlarında doğru hazırlanması ile başlamaktadır. Makinaların kullanım eğitimi, boya, solüsyon, parça tedariği ve servis tarafımızdan sağlanmakla birlikte 1 haftalık süreçte makinanın tüm özellikleri kullanılarak tam zamanlı üretim yapılacak seviyeye gelinebilmektedir. AEOON dijital baskı makinaları dünyadaki en hızlı üretim kapasitesine sahip dijital baskı makinalarıdır ve 2 tişört baskısını 25 saniyede bitirecek kapasiteye sahiptir. Dijital baskıda genellikle koyu zeminlerde kumaş üzerine ön baskı solüsyonu “Pre-Treatment” püskürtülerek renklerin daha canlı sonuçlar vermesi sağlanmaktadır. Ayrıca, koyu zemin üzerine baskı yapılırken mutlaka öncelikle zemin olarak beyaz basılmakta, daha sonra desen üzerine bastırılmaktadır. Dolayısı ile, koyu zeminlerin baskısı beyaz zeminlere göre daha uzun ve daha maliyetli olmaktadır. Baskı tamamlandığında ise tişörtler kurutucuya yerleştirilerek sıcak hava veya elektrik kullanılarak boyalarının kuruması sağlanmaktadır.

Dijital tişört baskı makinalarının fiyatları ortalama 15.000 dolardan başlayarak 400.000 dolara kadar yükselebilmektedir. Dijital tişört baskı makinalarının fiyatlarını öncelikle verdiği baskı sonuçları, üretim hızı, makinanın servis ihtiyaç süresi, dayanıklılığı, kullanılan teknolojinin kalitesi ve en önemlisi kullanılan baskı kafalarının markası ve sürekliliği etkilemektedir. Uygun fiyatlı makinalar genellikle birçok anlamda yetersiz kalabildiği gibi uzun vadede süreklilik problemleri yaşanabilmektedir, dolayısı ile endüstriyel düzeyde tercih edilen makinalar yukarıda bahsedilen tüm alanlarda üstünlük sağlamaktadır.

İZ MÜMESSİLLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ
www.ink.com.tr